زیباترین ترمه های ایرانی

زیباترین ترمه های ایرانی کدامند ؟

ترمه، پارچه ای نفیس، در سراسر دنیا به عنوانِ هنر و نماد ایران و ایرانی، شناخته شده است. این پارچه ی زیبا با طرح ها و رنگ های مختلف و با شکوه، دارای نمادهای بسیاری از ایرانِ باستان می باشد. از این رو، ترمه از سوغات و هدایای نفیس و گران بهای ایرانی محسوب می شود. بر روی این هنر ایرانیِ زیبا، طرح های متفاوتی از جمله بته جقه، گل شاه عباسی، بته خرقه ای، بته ترمه ای، بته کشمیری، طرح جام و گلزار دیده می شود.

اما یکی از معروف ترین طرح هایی که در ترمه به کار برده می شود، بته جقه نام دارد. می توان گفت اکثر مردم ایران این نماد را بر روی پارچه ها، فرش و ظروف خود دیده اند. بته جقه نماد درخت سرو ایرانی می باشد. سرو ایرانی در میان مردمان ایرانِ باستان، نماد آزادگی مردم ایران بوده است. از دیگر نماد هایی که در این پارچه ی رنگارنگ وجود دارد، گل شاه عباسی است. گل شاه عباسی یم نماد معرف برای ایرانیان و نماد خورشید و تازگی می باشد.

The most beautiful Iranian cashmere

زیباترین ترمه های ایرانی چطور بافته می شوند ؟

ترمه را معمولا با استفاده از پشم گوسفند و یا ابریشم می بافند. پشم گوسفند را ابتدا شستشو می دهند و سپس آن را سفید می کنند تا آماده ی رنگ کردن شود. پشم هنگام رنگ شدن بهتر رنگ را جذب خود می کند، از این رو در اکثر مواقع در بافتن این پارچه ی زیبا از پشم گوسفند استفاده می کنند.

برای رنگ کردن، از رنگ های گیاهی و رنگ های مصنوعی می توان استفاده کرد. اکثر ترمه های ایرانی در رنگ های سبز، قرمز، عنابی، مشکی و نارنجی بافته می شوند. امروزه شاهد طرح ها و رنگ های متنوع تر نیز هستیم.

الیاف ترمه های ایرانی : 

این پارچه ی با شکوه دارای الیاف بسیار ظریفی است اما بسیار پارچه ی با کیفیت و مقاومی به حساب می آید. از این رو ترمه علاوه بر زیبایی منحصر به فردش، به دلیل با دوام بودنش نسبت به سایر پارچه ها، از گذشته های دور، بسیار مورد توجه مردم ایران قرار می گرفته است.

ترمه در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلف بافته می شود و مصارف گوناگونی دارد. امروزه اکثر مردم از این هنر زیبا به منظور تزئین منزل و یا محل کار خود استفاده می کنند.

شاید یکی از مهم ترین موقعیت هایی که در آن، بیشتر مردم از ترمه استفاده می کنند، هنگام تحویل سال و ایام عید نوروز، به عنوان سفره ی هفت سین باشد. علاوه بر آن، این پارچه ی رنگارنگ هدیه و سوغاتِ محبوب در میان ایرانیان است.

 

زیباترین ترمه های ایرانی

زیباترین ترمه های ایرانی

تولید ترمه ایرانی در گذشته : 

در گذشته، مردم ترمه را با دست می بافتند و برای مصارف گوناگون از آن استفاده می کردند. بعدها ماشین هایی برای بافت آن ساخته شد. امروزه بافتن ترمه به صورت دست کمی منسوخ شده است زیرا صرفه ی اقتصادی برای بافنده و خریدار ندارد. از این رو، این پارچه ی زیبا و محصولاتی که با آن ساخته و دوخته می شوند توسط ماشین های بافندگی آماده می شوند.

زیباترین ترمه های ایرانی

این پارچه ی زیبا در سراسر ایران و دنیا، طرفداران خاص خودش را دارد. بنابراین یکی از بهترین هدایا و سوغاتی ها به حساب می آید. از آنجایی که گذشتگان ما از این نوع پارچه استفاده های بیشتر و متنوع تری داشتند، تولید این پارچه ی ارزشمند، بسیار بیشتر از امروز بود و افراد می توانستند آن را راحت تر تهیه کنند.

 

تا چندین سال پیش، این هنرِ ایرانی و با شکوه، به دست فراموشی سپرده شده بود، اما امروزه دوباره شاهد علاقه مند شدن مردم به این هنر زیبای ایرانی هستیم. این روزها بافت ترمه چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی یک صنعت به حساب می آید. صنعت نساجی و صنعت ترمه دوزی از کلماتی است که قطعا به گوش همگان رسیده است.

این صنعت در شاخه های هنری و جزو صنایع دستی قرار دارد. حال چگونه و از کجا می شود این پارچه و دیگر محصولات آن را خریداری کرد؟ فروشگاه های ترمه و محصولات وابسته به آن کمی سخت پیدا می شود، حتی در برخی از استان های ایران، یافتن آن امری دست نیافتنی محسوب می شود. بسیاری از هموطنان علاقه مند به این هنر، برای خریدن ترمه و محصولات دیگر آن مانند رومیزی چهل تکه، رومیزی مربع، شاه نشین و دیگر محصولات، مجبور بودند به شهرهای دیگر سفر کنند و این کار همراه با صرف زیاد انرژی، زمان و هزینه بود.

ترمه را از کجا می توان تهیه کرد؟

اما امروزه با به وجود آمدن فروشگاه های اینترنتی، پیدا کردن و خریدنِ این پارچه ی نفیس آسان تر شده است. امروز می توان انواع محصولاتی را که با این پارچه ساخته شده اند اعم از  رومیزی چهل تکه، رومیزی مربع، شاه نشین را در مدت زمان کوتاهی از طریقِ فروشگاه اینترنتی پیدا کرد. می توان طرح، جنس، اندازه و بسیاری از ویژگی های مورد نظر خود را در فروشگاه اینترنتی یافت و با صرف زمانی بسیار اندک، این پارچه ی زیبا را خریداری کرد. ترمه و دیگر محصولات آن بهترین هدیه و سوغاتی برای دوست داران این هنر ایرانی می باشد.

 

ترمه

Tags:

پست‎های مرتبط:

آنچه باید در مورد کیفیت ترمه بدانید

کیفیت ترمه به چه چیزهایی بستگی دارد ؟ کیفیت ترمه...

ترمه چه کاربرد هایی دارد ؟

کاربرد های ترمه چیست ؟  ترمه یکی از محبوب ترین...

Theme Settings