ترمه چه کاربرد هایی دارد ؟

کاربرد های ترمه چیست ؟ 

ترمه یکی از محبوب ترین پارچه های زیبا نزد مردم ایران می باشد. این پارچه ی لطیف و با ظرافت، نمادی از هنر و فرهنگ غنی ایران و ایرانیان به حساب می آید. از این پارچه ی زیبا و نفیس برای مصارف گوناگون استفاده می کنند. به عنوان مثال، ترمه هدیه ای خاص، جذاب و ارزشمند برای عزیزان می باشد. ترمه کاربرد های فراوانی دارد، از این رو از پارچه ی با شکوه استفاده های متفاوت می شود. از این پارچه ی زیبا برای تزئین بسیاری از وسایل مانند تزئینِ جعبه، کفش، لباس، رومیزی چهل تکه و شاه نشین می توان استفاده کرد. امروزه یکی از پر کاربردترین محصولاتی که با این پارچه ی شکوهمند ساخته می شود دوختنِ رومیزی و شاه نشین است. در ادامه به بررسی پرکاربرد ترین محصولاتی می پردازیم که با این پارچه ی زیبا ساخته و تهیه می شوند.

از آنجایی که طرح ها و نقش های به کار برده شده بر روی این پارچه ی درخشان، از معروفیت و تنوع وسیعی در میان مردم برخوردار است، از این رو می توان به بسیاری از آن ها اشاره ای ویژه کرد. گل شاه عباسی، طرح جام، بته کشمیری و دیگر نقش ها، از طرح های بسیار معروف و محبوب می باشند. در میان این طرح های بسیار زیبا، می توان به طرح بته جقّه اشاره ی خاصی کرد. این طرح زیبا که نمادی از درخت سرو ایرانی است، در سراسر دنیا به عنوان نمادی از فرهنگ و هنر مردم ایران زمین شناخته می شود. بر روی اکثر ترمه ها، این طرحِ ارزشمند، قابل مشاهده است.

 ترمه در رنگ های بسیار متفاوت و خیره کننده بافته می شود. این پارچه ی لطیف با اینکه با ظرافت خاصی بافته می شود و تار و پود های بسیار ظریفی دارد اما از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار است و کیفت آن سبب شده مردم برای مصارف گوناگونی با آسودگی از آن استفاده کنند.

ترمه چه کاربرد هایی دارد

چه محصولاتی با ترمه ساخته می شود ؟

محصولاتی که با این پارچه ی زیبا ساخته می شوند بهترین هدیه و سوغات در میان ایرانیان است. یکی از این محصولات می تواند رومیزی باشد. رومیزی کاربرد های بسیاری در میان مردم دارد و تقریبا در هر خانه و مکانی مانند رستوران ها و سایر اماکن استفاده می شود. رومیزی به دلیل کاربرد فراوانی که دارد، باید از کیفیت و مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد. از این رو رومیزی های دوخته شده با ترمه، بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. رومیزی ها در انواع طرح ها و شکل ها دوخته می شوند. شکل رومیزی می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال رومیزی مربعی یک انتخاب مناسب برای هر شکل از میز می باشد.

از آن جایی که پارچه ها در طرح های گوناگون و رنگارنگی بافته می شود می توان رومیزی بسیار زیبایی از آن دوخته شود. رومیزی مربعی و رومیزی چهل تکه از پر طرفدار ترین رومیزی ها می باشند. رومیزی های چهل تکه نیز در طرح های بسیار شکوهمند و پر تنوع دوخته می شوند. سرویس شاه نشین یکی دیگر از محبوب ترین محصولات ساخته شده از ترمه است.

این سرویس از پشتی های کوچک و بزرگ، تزئین و دوخته شده است و طرفداران زیادی از سراسر دنیا دارد. از آن جایی که تنوع ترمه در رنگ و طرح، بسیار وسیع می باشد، می توان از پارچه های گوناگونی برای دوخت تکه های شاه نشین استفاده کرد. سرویس شاه نشین معمولا از ۵ تا ۹ پشتی و بالشتک ساخته می شود و در قدیم در جای بزرگان و شاهان از شاه نشین استفاده می کردند. امروزه سرویس شاه نشین جایی بسیار ویژه در گوشه و کنار هر خانه و مکانِ علاقه مندان یه این هنر فاخر ایرانی دارد.

 

ترمه چه کاربرد هایی دارد

از کجا می توان رومیزی و سرویس شاه نشین را تهیه کرد ؟

امروزه با وجود محبوبیت این هنر ایرانی، فروشگاه هایی که به فروش ترمه و محصولات مرتبط با آن پراخته باشند بسیار به ندرت یافت می شوند. شاید در تعداد بسیار محدودی از شهر های ایران بتوان فروشگاه های ترمه را یافت. می توان گفت یافتن فروشگاهی که پارچه مورد نظر را به فروش برساند بسیار هزینه بر و زمان بر است. شاید یکی از بهترین راه ها برای تهیه ی ترمه ای زیبا و دیگر محصولات آن، مانند رومیزی چهل تکه، رومیزی مربع و سرویس شاه نشین، مراجعه به فروشگاه اینترنتی باشد. فروشگاه اینترنتی ترمه سرمه، یک انتخابِ خوب برای تهیه ی این فروشگاه شکوهمند و سایر وسایل مربوط به این پارچه ی گرانبها می باشد.

می توان از میان انبوه محصولات پر تنوع و زیبا، هدیه ای زیبا را با صرف کمترین زمان و هزینه انتخاب کرد. محصول مورد نظر پس از خریداری کردن، به مشتری در اسرع وقت ارسال خواهد شد. فروشگاه اینترنتی ترمه سرمه با دارا بودنِ تنوع وسیع و متنوع در انواع ترمه و محصولات وابسته به آن، مانند رومیزی چهل تکه، رومیزی مربع و سرویس شاه نشین، پیشنهادی مناسب برای خرید این محصول ایرانی می باشد. استفاده از ترمه در خانه می تواند درخشش و زیبایی منحصر به فردی در منزل ایجاد کند.

پست‎های مرتبط:

زیباترین ترمه های ایرانی

زیباترین ترمه های ایرانی کدامند ؟ ترمه، پارچه ای نفیس،...

آنچه باید در مورد کیفیت ترمه بدانید

کیفیت ترمه به چه چیزهایی بستگی دارد ؟ کیفیت ترمه...

Theme Settings