آنچه باید در مورد کیفیت ترمه بدانید

کیفیت ترمه به چه چیزهایی بستگی دارد ؟

کیفیت ترمه مسئله ای مهم است، که بر اساس جنس ،گل بوته ها و دوخت پارچه ی ترمه تعیین می شود. پارچه های ترمه اصیل عموما دست دوز و از نوع ماشینی آن ظریف تر هستند. رومیزی ترمه،کوسن ترمه،سجاده جانماز و حتی تابلو های ترمه گوشه ای از هنر ترمه بافی است. اینکار تنها یک پارچه نیست، ترمه ریشه در اعتقادات عمیق ایرانیان باستان و دین زرتشت دارد. گل های زیبای روی ترمه یا همان بته جقه ها خود نمادی از سرو خمیده به عنوان یک درخت بهشتی در روایت های زردشتیان است.تاروپودهای ترمه همچون نقش قالی با انواع گل ها در هم آمیخته است.

ترمه های ابریشمی اصیل ودست باف ابریشمی،پشمی و با رنگ های گیاهی ساخته می شوند. سرمه دوزی با سیم نقره بر روی بته گل های ترمه سبب افزایش قیمت آن تا چندین برابر می شود و یکی از بارزه های کیفیت آن است. یک ترمه می تواند دارای هزاران رنگ در طراحی خود باشد، تعداد این رنگ ها بر قیمت آن موثر هستند. اما مسئله مهم ارائه پارچه های بی کیفیت ترمه از جنس پلی استر است. این مشکل بیشتر حوزه ترمه ابریشمی را دچار اختلال می کند،زیرا ترمه های بی کیفیت پلی استر کاملا مشابه ترمه های ابریشمی و پشمی ماشینی هستند.

 

آنچه باید در مورد کیفیت ترمه بدانید

 

نحوه تشخیص کیفیت ترمه

 • شستن:

بهترین روش برای تشخیص کیفیت ترمه شستن آن می باشد. ترمه با کیفیت در اثر شستشو رنگ ها و طرح های خود را از دست نمی دهد، در حالی که نمونه های پلی استر فقد با یکبار شسته شدن رنگ پس می دهند.

 • سنجش تراکم:

ترمه های با کیفیت پر تراکم ترهستند و برای تشخیص تراکم کافی است قسمتی از ترمه را از دو طرف بکشید. کیفیت ترمه در این تست با میزان کش آمدن آن رابطه عکس دارد. ترمه ی که بیشتر کش بیاید بی کیفیت تر است.

 • سبکی و سنگینی :

 هرچقدر تراکم بیشتر باشد ترمه سنگین میباشد کیفیت ترمه بالاتر و تاروپودهای آن ظریف تر هستند.

 • نقش های دارای اصالت:

ترمه ها توسط کارخانه های مختلفی تولید می شوند. عموما این شرکت ها نام برند خود را بر روی پارچه کار می کنند. لذا پارچه های دارای نام ونشان اصیل تر هستند.

 • وجود فاصله:

همانطور که گفتیم، ترمه نوعی پارچه با نقوش ظریف و دارای تاروپود است. این تارپودها در محل تغییر رنگ درصورتی که به خوبی چفت نشوند دارای فاصله یا سوراخ خواهند شد. بنابر این هرچقدر پارچه بهتر در نقوش به هم چفت شود، پارچه با کیفیت تر هستند.

 • عبور نور:

هر چقدر ترمه از عبور نور بیشتر جلوگیری کند،کیقیت دوخت ودر نتیجه کیفیت ترمه بالاتر خواهد بود.

 • تقارن:

در صورتی که ترمه را از خط تقارن آن تا کنیم، کاملا باید دو طرف آن برهم منطبق شوند.

 • ضخامت:

هر چقدر پارچه نازکتترمه نازکتر باشد، کیفیت ترمه بالاتر است و از الیاف ظریف تری در تولید آن استفاده شده است.

 

کیفیت ترمه به چه چیزهایی بستگی دارد

 

تاثیر کیفیت ترمه در قیمت آن

هرچقدر کیفیت ترمه بالاتر باشد، قیمت آن بالاتر می شود. کیفیت ابریشم، رنگبندی،گل ها، ضخامت، مغذی دوزی و هر خدمتی که بر روی پارچه های ترمه انجام شود،کیفیت ترمه و قیمت آن را تحت تاثیر می گذارد.

 • کیفیت ابریشم:

انواع ابریشم از لحاظ کیفیت دارای دسته بندی های مختلف و حتی ناخالصی از جنس پنبه وپلی استر هستند،که برقیمت آن ها تاثیر گذار خواهد بود. این که از کدام جنس ابریشم در تولید ترمه استفاده شود بر قیمت آن تاثیر می گذارد.

 • رنگبندی:

هرچقدر کیفیت ترمه بالاتر وپرکارتر باشد،رنگبندی آن غنی تر خواهد بود. هر چقدر ترمه با کیفیت تر باشد ثبات رنگ آن بیشتر خواهد بود. رنگبندی هر شرکت منحصر به فرد و دارای کد گذاری های مخصوص به خود است.

 • گل ها:

بته جقه، گل‌های شاه عباسی، بته خرقه، شاخ گوزنی، امیری، راه راه (محرمات)، بته سروی و بته بادامی از معروف ترین طرح های اصیل پارچه های دستباف و با کیفیت ترمه است. اصولا هر کدام از شرکت های برند نساجی در زمینه ترمه از نوع خاصی از چینش این گل ها استفاده می کنند و با بارکد زدن اجناس نام و نشان خود را مشخص می کنند. پارچه های بی کیفیت از این نام و نشان برخوردار نیستند و کیفیت آن ها به مرور از بین می رود.

 • مغذی دوزی:

در تشخیص کیفیت ترمه مغذی دوزی یکی ازنکات مهم می باشد. در ترمه های بی کیفیت تمام کار ها با راسته دوزی انجام می شود. و خبری از سرمه دوزی، زغره دوزی، توپردوزی برجسته، زرک دوزی آسترکشی و یراق دوزی نیست.

آنچه باید در مورد کیفیت ترمه بدانید

Tags:

پست‎های مرتبط:

زیباترین ترمه های ایرانی

زیباترین ترمه های ایرانی کدامند ؟ ترمه، پارچه ای نفیس،...

ترمه چه کاربرد هایی دارد ؟

کاربرد های ترمه چیست ؟  ترمه یکی از محبوب ترین...

Theme Settings