Logo Term - دسته بندی

پیگیری سفارش

آشنایی با ترمه ایرانی

ترمه ایرانی

 پارچه ترمه ایرانی

ترمه ایرانی یکی از قدیمی ترین هنرهای سنتی ایران است که در گذشته با دست بافته می شد. اما امروزه از دستگاه چهاروردی جهت بافت این پارچه سنتی استفاده می شود.

 

 

قابل ذکر است که خواندن این صفحات را پیشنهاد میکنیم : خرید ترمه ، رومیزی ترمه ، کوسن سنتی ، کوسن ترمه و پشتی سنتی در فروشگاه ترمه

این پارچه لطیف و زیبا از دو سری الیاف تار و پود بافته شده که پود در پشت پارچه به صورت آزاد و با تراکم پودی بالا قرار می گیرد. جنس الیاف به کار رفته در پارچه ترمه از کرک و پشم یا ابریشم می باشد که با طرح های اصیل و سنتی ایران زینت داده می شود.

nowruz roomizi 1024x683 - آشنایی با ترمه ایرانی

طرح ترمه

هنر ترمه تا به امروز ارزشمند و پا برجا مانده است زیرا طرح های معنی داری در قالب طرح گل که نشان از تعظیم در برابر خداوند می باشد در آن به نمایش گذاشته می شود. از لحاظ لغوی ترمه واژه هندی است که به معنی سروی که نوک آن بر اثر نسیم خمیده شده باشد.

 

از این رو نقش ها و طرح های به کار رفته روی این پارچه نفیس به شکل سرو نوک خمیده انتخاب می شود. ترمه از دیرباز تا کنون با حفظ محوریت نقش بته جقه (اصلی ترین نماد ترمه می باشد) با طرح ها و رنگ های متنوع به شکل اصیل ماندگار مانده است.

حتی اکنون که ترمه بافی با ماشین انجام می گیرد هنوز هم بته جقه از اصلی ترین طرح ترمه می باشد .

 

نقش بته جقه در ترمه از سرو ایرانی الهام گرفته شده است که از نماد های زرتشتیان بوده است. همچنین از بته جقه به عنوان نماد آتش یاد می شود. زیرا آتش نماد نور ، خرد، عقل، حکمت و عرفان بوده است. نقش های مهم دیگری که بر روی این پارچه نفیس به کار می رود عبارتند از

: طرح جام، بته کشمیری، بته اژدری، رضا ترکی، گلزار، قاب قرآن، خجسته، تاجی، بته جقه، بته خرقه، بته بادامی، بته سروی و گل شاه عباسی می باشد .

 

pic cashmere tablecloths22 1024x683 - آشنایی با ترمه ایرانی

ترمه یزد

ترمه یزد، یک از اصیل ترین و با کیفیت ترین پارچه ترمه ایرانی می باشد. برای تهیه این پارچه نفیس و بسیار زیبا و لطیف از الیاف ابریشم و پشم مرغوب استفاده می شود.

رنگهای بکار رفته در آن از رنگ های طبیعی و گیاهی بوده و همچنین بیشترین و بهترین طرح استفاده شده در پارچه ترمه یزد، طرح بته جقه، طرح گل شاه عباسی، طرح شاه گوزنی، طرح بته خرقه می باشد.

پارچه ترمه یزد در انواع و طرح های مختلفی چون رومیزی، کیف و کفش، سجاده، روتختی، پشتی سنتی و… تولید و به بازار ارائه می شود.

ترمه هاشمی

ترمه هاشمی یزد نیز یکی از معتبرترین فروشگاه های تولید ترمه ایرانی در طرح ها و اشکال متنوع می باشد. از محصولات ترمه هاشمی یزد می توان به انواع رومیزی ( مربع، گرد، رانر)، رومیزی سرمه دوزی شده، روتختی و رو بالشی، پارچه ترمه ، سجاده و جانماز و دیگر هادایای تزئینی چون تابلو فرش، کتاب های نفیس، جعبه آلات و … اشاره نمود .

pic cashmere tablecloths21 1024x748 - آشنایی با ترمه ایرانی

قیمت ترمه اصل

قیمت ترمه اصل به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. ارزش ترمه ایرانی با توجه به تعداد رنگ و تراکم ابریشم به کار رفته در آن از قیمت متری ۱۵ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر می باشد .

از آنجا که جنس اصلی این پارچه ی گرانبها، ابریشم می باشد و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، این پارچه، جزء کالای ضروری خانوار به حساب نمی آید. بنابراین ترمه اصلی( ترمه ای که از ابریشم بافته شده باشد) با استقبال کمتری روبرو می باشد. اما نوعی از پارچه ترمه با کیفیت پایین تر که از جنس پلی استر و پلاستیک می باشد به بازار روانه شده است که قیمت پایین تری دارد.

 

مراکز فروش ترمه در تهران

شهر تهران دارای بازارهای متنوعی جهت خرید و فروش ترمه می باشد. از بزرگترین و مهمترین مراکز فروش ترمه در تهران، می توان به بازار تهران اشاره کرد . پارچه ترمه ایرانی یکی از اصلی ترین کالاهی این بازار می باشد. با توجه به قیمتی که بابت این پارچه نفیس پرداخته می شود، کیفیت آن نیز تغییر می کند. در حقیقت در بازار تهران، پارچه ترمه اصل با نخ ابریشم تا پارچه ترمه بی کیفیت با نخ پلی استر در آن خرید و فروش می شود و این امر به میزان سرمایه گذاری جهت خرید این پارچه بستگی دارد.

 

بهترین فروشگاه های مراکز خرید ترمه ایرانی در داخل بازار تهران، ترمه سرمه می باشد . ترمه سرمه یکی از مراکز مهم خرید پارچه ترمه در خیابان ۱۵ خرداد واقع در بازار کفاش ها ، تیمچه مهدی قرار دارد. یکی دیگر از بازارهای مهم تهران، بازارچه تجریش می باشد. این بازارچه نیز سالیان سال است که در عرضه این هنر وزین ایرانی مشغول به کار می باشد .

logooo - فوتر تمپلت جدید

دانلود اپلیکیشن های ترمه سرمه

تمامی حقوق برای ترمه سرمه محفوظ می باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.