Logo Term - دسته بندی

پیگیری سفارش

پارچه ترمه چیست؟

پارچه ترمه

پارچه ترمه چیست؟

پارچه ترمه  یا پارچه کوسن ترمه ، به پارچه ظریف و لطیفی گفته می شود که از پشم یا ابریشم تهیه شده باشد.

اما استفاده از پشم سفید به علت آنکه با هر رنگی به راحتی رنگ آمیزی می شود، کاربرد بیشتری دارد.

قابل ذکر است که خواندن این صفحات را پیشنهاد میکنیم : خرید ترمه ، رومیزی ترمه ، کوسن سنتی  و پشتی سنتی در فروشگاه ترمه

این پارچه از دو سری نخ تار و پود (که در گذشته با دست بافته می شد که به انگشت باف هم شهرت دارد) تشکیل شده است به نحوی که پود در پشت پارچه به صورت آزاد و با تراکم بالا قرار می گیرد در حالیکه روی پارچه نرم و لطیف می باشد.
پارچه ترمه در گذشته برای تهیه لباس اشراف و اعیان و یا تهیه پرده و جانماز استفاده می شد. اما امروزه از پارچه ترمه برای تهیه رومیزی پارچه ای شیک، پارچه مبلمان، پشتی و کوسن و غیره استفاده می شود.

پارچه ترمه دارای طرح و نقشه های متنوعی می باشد. اما مهمترین و اصیل ترین طرح ترمه، بته جقه می باشد. دیگر نقش های ترمه: طرح جام، بته کشمیری، بته اژدری، رضا ترکی، گلزار، قاب قرآن، خجسته، تاجی، بته خرقه، بته بادامی، بته سروی و گل شاه عباسی می باشد.

cashmere fabric001 - پارچه ترمه چیست؟

شناخت پارچه ترمه مرغوب

اصلی ترین روش شناخت پارچه ترمه مرغوب، نوع نخ به کار رفته در تار و پود آن می باشد. پارچه ترمه ای که تار آن از ابریشم یا پنبه باشد و نخ پود آن از ابریشم، کرک و یا نخ باشد از ارزش بالایی برخوردار می باشد .

در ایران معمولاً از پنبه برای تار و از کرک های ظریف یا ابریشم برای پود استفاده می شود. اما امروزه با توجه به شرایط اقتصادی، نخ تار از پلی استر و نخ پود از ویسکوز یا همان ابریشم مصنوعی استفاده می گردد.

که دارای کیفیت پایینی می باشد. دومین روش شناخت پارچه ترمه مرغوب: تعداد رنگ به کار رفته در این پارچه می باشد.

هرچه تعداد رنگ، بیشتر باشد ارزش ترمه بالاتر می رود. دیگر روش شناخت مرغوبیت ، تراکم بافت بالای پارچه می باشد . هرچه تراکم بافت پارچه بیشتر باشد، پارچه از ظاهر و کیفیت مطلوب تری برخوردار می باشد.

همچنین نوع دوخت پارچه و طرح به کار رفته در آن از نشانه های دیگر تشخیص کیفیت و مرغوبیت پارچه ترمه می باشد.

 

قیمت پارچه ترمه

قیمت پارچه ترمه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. ارزش این پارچه با توجه به تعداد رنگ و تراکم ابریشم به کار رفته در آن از قیمت متری ۱۵ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر می باشد .

از آنجا که جنس اصلی این پارچه ی گرانبها، ابریشم می باشد و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، این پارچه، جزء کالای ضروری خانوار به حساب نمی آید. بنابراین ترمه اصلی( ترمه ای که از ابریشم بافته شده باشد) با استقبال کمتری روبرو می باشد.

پارچه ترمه به صورت متری هم به فروش می رسد که خرید اینترنتی پارچه ترمه متری ، یکی از روش های خرید آسان می باشد.
در حال حاضر ترمه هایی که در بازار یافت می شود با دستگاه ماشینی بافته می شود و تولید دستی آن بسیار اندک و مقرون به صرفه اقتصادی نمی باشد لذا به سفارش مشتری بستگی دارد.

pic cashmere tablecloths19 1024x576 - پارچه ترمه چیست؟

پارچه کوسن

کوسن زینت دهند منزل می باشد. بنابراین انتخاب کوسن، متناسب با دکوراسیون منزل می باشد. در بازار کوسن با پارچه های متنوعی تولید و عرضه می شود که مشتریان خاص خود را دارد.

برای تهیه کوسن اگر از پارچه نخی یا پنبه ای استفاده شود، به خاطر جنس و نوع پارچه، کوسن ، بافت نرم و تنوع رنگی بالایی خواهد داشت . اگر از پارچه کتان استفاده شود که بافتی منسجم، صاف و یکدستی خواهد داشت.

همچنین برای پارچه کوسن می توان از پارچه پشمی یا بافتنی که لطیف و قابلیت کشسانی بالایی دارند، استفاده کرد. پارچه مخمل هم برای تهیه کوسن های شیک و لوکس استفاده می شود هم که بسیار مقاوم و محکم بوده و طرفداران بی شماری دارد.

مدل کوسن با پارچه ترمه نیز طرفداران خاص خود را دارد. پارچه ترمه مرغوبی که برای کوسن استفاده می شود، معمولاً تار آن از پلی استر و پود آن از ابریشم می باشد.

استفاده از پارچه ترمه با تراکم بالا در کوسن، علاوه بر زیبایی و خاص بودن، سبب نرمی و لطافت هم می شود. آستر پشت کار هم متناسب با رنگ زمینه و از جنس ساتن می باشد. برای خرید کوسن یا به صورت آماده و یا به صورت کاور کوسن، معمولاً براساس جنس پارچه، طرح و ابعاد آن قیمت گذاری می شوند.

 

ترمه سرمه دوزی شده

پارچه ترمه از جمله پارچه های نفیسی می باشد که سرمه دوزی بر روی آن، زیبایی کار را دو چندان می کند. سرمه دوزی یکی از رودوزی های زیبایی می باشد که در آن با استفاده از نخ سرمه به همراه ملیله فلزی نقره ای و طلایی جهت تزئین روی پارچه های نفیس از جمله پارچه ترمه استفاده می شود.

این هنر بیشتر جهت پرکردن نقوش داخل پارچه و در ارتقاء زیبایی آن، پر کاربرد می باشد که مشتریان خاص خود را دارد. قیمت پارچه ترمه سرمه دوزی شده با توجه به ابعاد و سایز آن متفاوت می باشد. معمولاً قیمت این رومیزی ها با توجه با نوسانات بازار بالای یک میلیون تومان می باشد.

 

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  1. مریم ذاکر گفت:

    مطالب و محتوای شما عالی بود
    جنس و کیفیت پارچه واقعا در دوخت این هنر تاثیر بسزایی داره کار شیک و سنتی که نیازمند آموزش دقیق و درستی هست تا اون طرح و زیبایی رو ایجاد بشه
    سایت هنرآموز آموزش شو دیده بودم قبلاً ولی خب محتوای شما جالب بود

logooo - فوتر تمپلت جدید

دانلود اپلیکیشن های ترمه سرمه

تمامی حقوق برای ترمه سرمه محفوظ می باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.